Przejdź do treści

Święto Soły

Za nami odsłonięcie Akwarium Biotopowego w naszym Centrum Edukacji EKologicznej. Od kilku miesięcy przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia. Ważnym elementem było zalanie i dojrzewanie samego akwarium. Aby wpuścić mieszkańców, akwarium musiało spełniać odpowiednie warunki. Na szczęście z pomocą przyszedł Pan Piotr Kliś, który poświęcił dużo czasu i serca w to, by mieszkańcy akwarium mogli czuć się w nim dobrze.

W dniu 22.08 nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi przez Wójta Gminy Radziechowy-Wieprz Pana Maciej Mikę, Dyrektora Fabryki Żywiec Zdrój S.A. w Gminie Radziechowy-Wieprz Pana Michała Całusa oraz Panią Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz Agnieszkę Biegun.

Projekt „Akwarium Biotopowe” jest współfinansowany ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022”.

W tym dniu odbyły się tez zawody wędkarskie muchowo – spinningowe o Puchar ,,Wieprzanek’’ w Wieprzu i choć aura zademonstrowała wszystkim swoją wyższość w postaci obfitych opadów deszczu, zawody się odbyły. Po części związanej z grantami LIS zostały wręczone zwycięzcom nietypowe ,,przebrane w stroje regionalne,, puchary, które specjalnie z tej okazji przygotowały Panie ze Stowarzyszenia ,,Wieprzanki”. Wyniki zawodów prezentują się nastepująco: W kategorii muchowej: I miejsce – Piotr Kliś, II miejsce – Paweł Chowaniec, III – Piotr Pyclik. W kategorii spinningowej: I miejsce – Tadeusz Gach, II – Janusz Gawron, III – Adam Stawarz.

Można było skosztować pysznego bufetu przygotowanego przez Stowarzyszenie Wieprzanki z Wieprza. Gościliśmy również stoisko pracowników Parków Krajobrazowych z oddziałem w Żywcu, którzy edukowali pod katem dbania o środowisko i zwierzęta. Można było zasięgnąć porady w dziedzinie ogrodnictwa u Pani Anny Olkis – Dobra przestrzeń, która w tym dniu przyjechała do nas z wieloma pięknymi kwiatami i trawami. W CEE można było spotkać pająka i skorpiona, które przyjechały do nas wprost z największej na śląsku wystawy owadów i bezkręgowców – „Owady i Spółka” z Bielska-Białej.

W tym dniu nie zabrakło atrakcji dla dzieci, dmuchańce, wata cukrowa i popcorn. Nie mogło obyć się bez warsztatów plastycznych związanych z tematyką rzeki Soły. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny również o tematyce Rzeka Soła. I miejsce egzekwo: Wiktoria i Emilia Kliś (praca grupowa) oraz Ewelina Lalik. II miejsce egzekwo: Maja Sałamun i Wojciech Frey. III miejsce: Agnieszka Lizak. Wyróżnienia: Joanna Kryczka, Piotr Lizak oraz Marlena Kryczka. Wszystkim serdecznie gratulujemy. 

Kierujemy serdeczne podziękowania w stronę wszystkich, którzy pomogli nam podczas realizacji tego projektu. Jest nam niezmiernie miło i jesteśmy wdzięczni za możliwość realizacji tak pasjonującego zadania. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieprzu, Panu Piotrowi Klisiowi – wiceprezesowi PZW Zabłocie oraz jego kolegom z koła PZW. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym dzieciakom, które z chęcią podjęły się próby realizacji projektu wraz z nami.

Już od września rozpoczynamy cykl zajęć edukacyjnych związanych z akwarium biotopowym. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu.

Skip to content