Przejdź do treści

PIKNIK EKOLOGICZNY

W dniu 27 listopada odbył się piknik ekologiczny. Podczas tego dnia na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji i potężna dawka wiedzy, którą można było zdobyć na wykładach i warsztatach.

Piknik rozpoczął się o godz.: 9:00, uroczystym otwarciem pikniku połączonym ze zwiedzaniem budynku i zapoznaniem się z oferta edukacyjną miejsca. o godz.: 10:00 rozpoczęła się gra terenowa wzdłuż brzegów rzeki Soły z nagrodami o tematyce przyrodniczej. Każdy uczestnik gry otrzymał po jej ukończeniu „eko-box” zawierający gadżety ekologiczne. Gra realizowała tematykę dot. Różnorodności biologicznej w ramach tras dydaktyczno-przyrodniczych.

o godz.: 11:00 odbyły się warsztaty dotyczące ochrony ssaków otuliny rzeki Soły, w szczególności jeży. W ramach warsztatu powstało „jeżowisko” – przykładowy domek, schronienie dla jeża na okres zimy. Po tych zajęciach odbył się wykład o pszczołach i szklanym ulu, który poprowadził Pan Paweł Zuziak. Przeprowadził on wykład wraz z prezentacją szklanego ula z królową. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z produktami pszczelimi. Dodatkowo zaprezentowano szklany ul wraz z ramkami i narzędziami do pracy pszczelarza. Poruszony został też temat roślin miododajnych i wabiących owady zapylające.
Tym sposobem mogliśmy przejść do następnego tematu, jakim był „Ogród bioróżnorodny”. Wykład poprowadziła Pani Anna Olkis – Architekt Krajobrazu. Przedstawiła ona dobre praktyki prowadzenia ogrodu bioróżnorodnego stosowanych w ogrodnictwie i rolnictwie ekologicznym. Uczestnicy. mieli okazje poznać naturalne sposoby walki ze szkodnikami, naturalne sposoby nawożenia oraz poprawnego kompostowania i uprawy ekologicznej owoców i warzyw. Ponadto poruszono temat świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Radziechowy-Wieprz i szeroko pojętego szacunku do przyrody.

Podczas całego dnia pikniku można było zwiedzić wystawy tematyczne:
– Ssaki otuliny rzeki Soły
– Bezkręgowce otuliny rzeki Soły
– Ptaki otuliny rzeki Soły
– Rośliny pod ścisłą ochroną
– Jak poprawnie budować hotele dla owadów
– Znaczenie jeży w ogrodzie
– Ryby rzeki Soły
– Ryby pod ścisłą ochroną
– Owady pożyteczne
– Owady zapylające

Wykład poświęcony ochronie bioróżnorodności rzeki Soły poprowadził Pan Piotr Kliś. Pokazał on dobre praktyki w tym zarybianie rzeki gatunkami rodzimymi, polowania na kłusowników i wędkarstwo sportowe jako humanitarna forma sportu.

Równocześnie wraz z możliwością zwiedzania wystaw odbył się pokaz żywych owadów, bezkręgowców i pajęczaków. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia i zabrania na dłonie żywych patyczaków, straszyków, pająków, mrówek i ślimaków.

o 15:30 odbyły się warsztaty z biografia-recyklingu. Wykonano doniczki z odpadów plastikowych, które obsiano nasionami bazylii. Każdy uczestnik zabrał swoją prace ze sobą. Odbyły się też warsztaty szycia woreczków na zakupy wielokrotnego użytku, tę pracę również uczestnicy mogli zabrać se sobą do domu.

Dla najmłodszych zorganizowano możliwość eko-rebusów i kolorowanek oraz warsztaty z wykonywania eko-zabawek. Dodatkowo można było ozdobić torby bawełniane kolorowymi farbami i przypinkami.

Można było zapoznać się z wermikompostownikiem i funkcją dżdżownic. Muzyką lasu i śpiewem ptaków rodzimych. Można było zagrać też w gry planszowe o tematyce ekologicznej. Porozmawiać na tematy związane z bioróżnorodnością i podziwiać gabloty z owadami i motylami z całego świata.

o godz.: 17:00 Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego pochwaliła się sprzętem przeznaczonym do działań nocnych. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia w terenie jak działają noktowizory i kamery termowizyjne umożliwiające wyłapywanie kłusowników nad rzeką Sołą.

Budynek Centrum w tym dniu odwiedziło ponad 150 osób. Każdy mógł skorzystać z oferty. Wystawy tematyczne dostępne są cały czas w Centrum Edukacji Ekologicznej, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną i do odwiedzenia Centrum bioróżnorodności w Wieprzu.

Skip to content