Przejdź do treści

Nowy mieszkaniec Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu

Chcemy przedstawić wam nowych mieszkańców Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu.

Są nimi ślimaki afrykańskie Achatina.

Ślimak afrykański Achatina to największy ślimak lądowy, może osiągnąć rozmiar świnki morskiej. Ślimak afrykański żyje do 5 lat. Wielkość muszli ślimaka afrykańskiego osiąga nawet 30 cm. A waga dorosłego ślimaka dochodzi zwykle do 500 g. Muszla ślimaka jest bursztynową muszlą przyozdobioną brązowymi, nieregularnymi pasami.

W Wieprzu mieszkają ich kuzyni – winniczki, które można spotkać na łęgach w Wieprzu. Ich skorupka osiąga wielkość do 5 cm.

muszla winniczka znaleziona nad Sołą

Jeśli zastanawiasz się, czy tak duże ślimaki mogą ugryźć, to odpowiedź brzmi, że nie, ale zadrapać już mogą, ponieważ ich otwory gębowe wyposażone są w specjalną tarkę, które tworzą chitynowe ząbki (służą one do rozdrabniania pokarmu). Takie zadrapanie podobno nie boli 🙂

W Wieprzu zamieszkały dwa ślimaki: Robin i Maurycy. Maurycy jest bardzo ciekawy i lubi wspinać się po pokrywie a Robin uwielbia spać. Obydwa ślimaki uwielbiają ogórki i liście malin 🙂

Jeśli chcecie zobaczyć naszego pięknego mieszkańca, to koniecznie odwiedźcie nas na zajęciach już w ferie zimowe, czyli od 14 lutego!

Tagi:
Skip to content