15 marca poznaliśmy wyniki dofinansowanych grantów w ramach programu Lokalnych Inicjatyw Społecznych Żywiec Zdrój S.A. – edycja 2022.
Z wielką radością pragniemy przedstawić trzy wnioski, które przeszły pozytywną ocenę i otrzymały dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł każdy. Będą one realizowane przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.
Pierwszy projekt to projekt rewitalizacji terenu wzdłuż rzeki Soły w Wieprzu o nazwie „Łęgi”. Jest to druga część działań związanych z robotami w zakresie ochrony środowiska takimi jak: odchwaszczenie, wywóz nieczystości, niwelacja terenu, rozwieszenie budek lęgowych dla nietoperzy, zamontowanie tablicy z informacjami przyrodniczymi oraz zorganizowanie kampanii edukacji ekologicznej i promocję projektu.
Projekt ma służyć rozwiązaniu problemu dot. postępującej degradacji cennych przyrodniczo terenów, leżących wzdłuż prawego brzegu rzeki Soły na odcinku od mostu na Sole w Wieprzu. Na tym terenie występują cenne siedliska przyrodnicze, które na ten moment niszczone są poprzez hałdy odpadów różnego rodzaju, chwasty czy dzikie nasypy z ziemi, skoszonej trawy czy siana. Na obszarze projektu stwierdzono występowa-
nie ziołorośli nadrzecznych oraz pionierskiej roślinności na kamieńcach nadrzecznych. Rzeka Soła wraz z otoczeniem, tworzy na terenie sołectwa Wieprz pas o charakterze korytarza ekologicznego, który zachował wiele cech naturalności, pomimo znacznych przekształceń koryta rzecznego i pomimo bliskości terenów zabudowanych. Świadczy o tym obecność wielu gatunków roślin, zwierząt i ekosystemów cennych i prawnie chronionych. Występują tu m.in. bobry, różne gatunki nietoperzy, ptactwa wodnego oraz rośliny chronione typu: zawilec żółty, pierwiosnek wyniosły, zawilec gajowy, niecierpek gruczołowaty czy przebiśniegi. Dzięki działaniom zawartym w projekcie mamy nadzieję wyeksponować bogactwo terenów łęgowych nad Sołą.
Wełna 100%, to projekt, którego celem jest propagowanie i utrwalenie miejscowych zwyczajów i obrzędów związanych z hodowlą owiec poprzez warsztaty z obróbki wełny: pranie, cerchanie, kręplowanie, przędzenie a następnie wyplatanie kopytek, swetrów, rękawic itp. Projekt zakłada przekazanie młodym ludziom przez starsze pokolenie mieszkańców chęci powrotu do korzeni, gdzie ludzie byli niemal samowystarczalni. Zabieg ten pomoże w propagowaniu ekologicznego stylu życia oraz pokazaniu jak można
pozyskiwać naturalne surowce do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Takie warsztaty sprowadzają nas do ogólnego dobra społeczności i zaciśnięcia więzi rodzinnej, sąsiedzkiej czy międzypokoleniowej a także poszerzy wiedzę na temat zdrowotnego działania owczej wełny.
Trzecim projektem, który przeszedł pozytywną ocenę jest projekt pod nazwą „Akwarium Biotopowe”. Projekt polega na stworzeniu akwarium, które ma odzwierciedlać środowisko życia mieszkańców rzeki Soły, czyli środowisko fizyczne nieożywione i ożywione tworzące ekosystem. Chcemy jak najwierniej odtworzyć skrawek naszego środowiska, pokazać z bliska jak wygląda dno rzeki i jakie organizmy go zamieszkują. Akwarium ma pełnić funkcję edukacyjną i uwrażliwiać na piękno rzeki i jej mieszkańców. Efektami realizacji projektu będzie zwiększenie wiedzy na temat rzeki Soły wśród mieszkańców gminy a także turystów. Wraz z realizacją projektu powstanie oferta edukacyjna, która będzie kontynuowana po ukończeniu zadania, jako efekt długoterminowy.
O pracach związanych z projektami będziemy na bieżąco informować na facebooku oraz stronach cowkulturze.pl oraz centrumbio.info – zapraszamy do śledzenia aktualności.