Przejdź do treści

KONKURS na IMIĘ dla ślimaka

Niedawno do naszej drużyny dołączyły dwa ślimaki afrykańskie Achatina – Robin i Maurycy.
Dziś dotarł do nas trzeci ślimak, ale jeszcze nie ma imienia.

Z tej okazji pragniemy ogłosić KONKURS na imię dla trzeciego, największego ślimaka afrykańskiego Achatina, który zamieszkał w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu!


Schemat budowy ślimaka. Oznaczenia:
1. muszla, 2. wątrobotrzustka, 3. płuco w jamie płucnej, 4. odbyt, 5. otwór płucny, 6. oko, 7. czułek, 8. zwój mózgowy, 9. przewód ślinowy, 10. otwór gębowy z tarką, 11. wole (cz. przełyku), 12. gruczoł ślinowy, 13. otwór płciowy, 14. penis, 15. pochwa, 16. gruczoł śluzowy, 17. jajowód, 18. wapienna strzałka miłosna, 19. noga, 20. żołądek, 21. nerka pochodzenia metanefrydialnego, 22. płaszcz, 23. serce ślimaka, 24. nasieniowód.

Ślimaki są niezależne, bo dom ślimaka jest tam gdzie on, a ślimak może być tam gdzie chce… A czy zastanawialiście się jak widzi ślimak? Oczy ślimaka znajdujące się na końcach czułek reagują na natężenie światła. Widzą maksymalnie na odległość kilku centymetrów. – W dolnej części głowy ślimak ma otwór gębowy, wyposażony w tarkę, która jest odpowiednikiem naszych zębów. Czy ślimak może ugryźć – nie, ale na pewno podrapać. Na szczęście to zadrapanie jest bardzo delikatne i nie boli, a nawet go nie widać.

Pod żadnym pozorem nie wolno wypuszczać ślimaków z hodowli domowej. Mimo, że ślimak afrykański nie przetrwa zimy jaka panuje w Polsce, to może w okresie letnim wyrządzić duże szkody w naszych ogródkach. Najbardziej lubi warzywa i owoce. Bardzo ważnym elementem jego diety jest też wapno, z którego buduje swoją skorupkę.

Musza ślimaka – dziecka jest najczęściej przeźroczysta i miękka. Taka muszla nazywa się musza embrionalną. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o mieszkaniu ślimaka to koniecznie przeczytajcie: https://animalistka.pl/2019/04/09/zawsze-w-domu-jak-slimak-buduje-muszle/


Wracając do KONKURSU:

Zapraszamy do wzięcia udziału.

Zgłoszenia należy przesłać w formularzu kontaktowym w zakładce kontakt. W treści należy wpisać proponowane imię dla ślimaka.

Nadesłane imiona zostaną zweryfikowane. A najciekawsze z nich będą opublikowane na facebooku w celu głosowanie przez mieszkańców Gminy Radziechowy-WIeprz.

Proszę pamiętać, że liczy się pierwszeństwo nadesłanego imienia.

Imiona można przesyłać do 13 lutego.



Skip to content